1

Antrakt logo    

Antrakt nazwa

przy II LO w Suwałkach

  Kronika

aktualności

o nas

kronika — galeria

 

spektakle

korespondenci donoszą

 

wędrówki po Teatrze

Antraktowa biblioteka

dobre strony

 

Rok Wyspiańskiego

 

Budowniczy-archiwista chciałby tu zamieścić wszystko. Szczególnie bliscy mu są ci członkowie Koła, którzy pewnego sierpniowego lata 1997 roku towarzyszyli pierwszym jego westchnieniom do swojej przyszłej (a dziś obecnej) Redakcji.

Kronika dzieli się na dwie części. Poniżej pokazujemy migawki z obecnej działalności Antraktu. W części dawnej mieści się zapis niektórych wydarzeń i działań pierwszego składu Antraktu — od roku 1994.

Wejdź do głębszego archiwum

 

16 kwietnia 2008

 My też jesteśmy skazani? — „Proces” F. Kafki w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Jeżeli jestem skazany, to nie tylko na śmierć, lecz także na samoobronę aż do śmierci. (Franz Kafka, Dzienniki, 20.VII.1916, przekł. J. Werter)

Proces Kafki to monstrum. Nic tu nie jest normalne, nic nie jest proste. Czymkolwiek by się zająć, genezą, manuskryptem, formą, materią czy interpretacją powieści — konstatacja będzie zawsze ta sama. Gdziekolwiek spojrzeć, mrok. 

(Klaus Vagenbach, Franz Kafka. Przekł. A.Kopacki [w:] Literatura na świecie, nr 1-2/2003)

Proces 2008

Przemierzamy stolicę po raz ostatni w towarzystwie maturzystek...

Kamienica z Lalki ... i wspominamy dawne lektury

Proces 2008 

W Muzeum Karykatury - rysunki Andrzeja Lichoty. Na czasie...

Proces 2008


W kuluarach Teatru Współczesnego, przed spektaklem.

Proces 2008

Proces 2008

Kafka oklepany, Kafka za oknem krytyków, nauczycieli, polonistów, to bezprzykładne studium frustracji i szaleństwa we współczesnym, zbiurokratyzowanym świecie. Albo psychoanalityczna alegoria z takimi motywami jak strach przed ojcem, kompleks kastrata lub gwałt przez sny, Albo tajemnicza i sroga sprawiedliwość boska. Niech będzie, wszystko się zgadza, literatura to w końcu trapez, po którym skaczą sobie wszyscy jak chcą. (J. Rudnicki, Ten Kafka. Ten Kafka [w:] List z Hamburga (4), Twórczość 1992, zeszyt 1)

 

27 marca 2008

Melpomena na piedestale

Dzisiaj święto wszystkich teatromanów. Antraktowicze postarali się, aby Międzynarodowy Dzień Teatru był widoczny w każdym zakamarku szkoły. Cytaty ze słynnych dramatów pojawiły się na drzwiach poszczególnych pracowni, w każdym dzienniku lekcyjnym, wreszcie – były rozdawane wchodzącym do szkoły nauczycielom i uczniom. Było sporo śmiechu, a mamy też nadzieję, sporo refleksji...

Pamiętaliśmy o znakomitościach sceny, które gościły w Suwałkach w minionym roku. Wysłaliśmy życzenia do zaprzyjaźnionych aktorów i teatrów. A sobie życzymy coraz większego grona wierzących, że... „nie wszystko się kończy po zapuszczeniu kurtyny”,

Dzień Teatru 2008  Dzień Teatru 2008

Dzień Teatru 2008

Dzień Teatru 2008

Dzień Teatru 2008

Dzień Teatru 2008 Dzień Teatru 2008

fot. Sylwia Urbanowicz

 

13-15 grudnia 2007

Nad Suwałki znów przyfrunął Pegaz

W dniach 13-15 grudnia odbyły się V Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Była to okazja do obejrzenia kilkudziesięciu monodramów w wykonaniu nieprofesjonalistów, a także kilku spektakli towarzyszących.

Szczególnie godny uwagi był „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera, w wykonaniu Jana Peszka (sobota, 15 grudnia, godz. 15.00)

Kawiarenka festiwalowa.

Przygotowanie Arlekina i Kolombiny (Antraktowicze), którzy później będą sprzedawali pierniczki teatralne w kawiarence festiwalowej.

Jan Peszek z Antraktem

Antrakt z Janem Peszkiem po jego monodramie „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.

Mistrz otrzymał od nas antraktowe pierniczki, a my od niego zaproszenie do zwiedzenia kulis Starego Teatru w Krakowie.

Jan Peszek a oto, co dostaliśmy na pamiątkę od Mistrza - warto było być na spektaklu!

Zobacz zdjęcia ze spektaklu - Scenariusz dla...

 

 

26 listopada 2007

Sonata jesienna

Trzy dni po premierze oglądamy „Sonatę jesienną” wg Ingmara Bergmana w warszawskim Teatrze Ateneum. Cały dzień w zadeszczonej stolicy upływa pod znakiem silnych emocji: najpierw oglądamy w Muzeum Literatury wystawę „Młoda Polska – słowa, obrazy, przestrzenie. W hołdzie Wyspiańskiemu”. Później – przedstawienie. Po prostu znakomite.

Sonata jesienna

 Wyruszamy przyjaznym busem - razem z wesołymi ludzikami w tle...

 

Sonata jesienna

A w Warszawie – „Deszczowa piosenka”.

 

Sonata jesienna

Zbliża się wieczór. Oczekiwanie. Teatralne apetyty rosną…

(Portal katedry św. Jana)

 

 Sonata 2007

Nie podglądać! Nie widać, że to autokarowe przebieranki przedteatralne?!

 

Sonata jesienna

I oto już pełna gala (we foyer teatru, przed spektaklem).

A po nim...

Sonata jesienna

Aktor Krzysztof Gosztyła składa nam autograf.

Zobacz więcej - spektakl Sonata jesienna

  

20 października 2007

Finis coronat opus,

czyli koniec wieńczy dzieło. Dobiegł końca projekt „Chcę poetyczności dla was i chcę ją rozdmuchać…”, opisywany przez ostatnie miesiące na naszych stronach.

Monodram Olgierda Łukaszewicza „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta…” okazał się wielkim wydarzeniem teatralnym w Suwałkach. Sala wypełniona była po brzegi, a podczas spektaklu wydawało się, że nie ma w niej nikogo oprócz Wielkiego Pana Sceny – tak głęboka panowała cisza na widowni, gdy Łukaszewicz hipnotyzował nas ważkimi słowami o Polsce.

Dla Antraktowiczów doświadczenie było szczególne, ponieważ po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w próbie od początku do końca i podglądać teatr w chwili jego narodzin.

Zaprawdę, doświadczenie nie do opowiedzenia…

Zobaczyć tylko można cząstkę tamtego klimatu.

 

 

Olgierd Łukaszewicz

Antraktowicze pomagają panu Łukaszewiczowi w uczynieniu „sceny” auli PWSZ w Suwałkach choć trochę bardziej teatralną… Ten element scenografii zaprojektował (w ciągu 5 minut) sam Artysta.

 

Na ostateczny kształt spektaklu miało wpływ wielu, wielu życzliwych Antraktowi ludzi. Szczególne podziękowania niech zechcą przyjąć – Pan Leszek Szałaszewicz i Wojtek Pająk, a także chłopcy z II c.   

Na ostateczny kształt spektaklu miało wpływ wielu, wielu życzliwych Antraktowi ludzi. Szczególne podziękowania niech zechcą przyjąć – pan Leszek Szałaszewicz i Wojtek Pająk, a także chłopcy z II c.

Olgierd Łukaszewicz


 

9 października 2007

„Chcę poetyczności dla was i chcę ją rozdmuchać…”

rzekł Wyspiański, a Antraktowicze, realizując jego marzenie, zaprosili do naszego miasta Olgierda Łukaszewicza z monodramem

 

„A kaz tyz ta Polska, a kaz ta…”

 

Olgierd Łukaszewicz — artysta scen krakowskich i warszawskich, aktor filmowy (m.in. „Brzezina”, „Wesele” w reż. A.Wajdy, „Noce i dnie” w reż. J. Antczaka) — przedstawi spektakl oparty na „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Z radością informujemy, że to wydarzenie teatralne włącza Suwałki do grona miast, w których odbywają się obchody Roku Wyspiańskiego. Stało się to możliwe dzięki projektowi „Antraktu” realizowanemu przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (zobacz więcej).

Olgierd Łukaszewicz - wystawa Olgierd Łukaszewicz - wystawa fotografii E. Gowin  

Spektakl odbył się 20 października (sobota) 2007 o godz. 19.00 w auli PWSZ przy ul. T. Noniewicza 10.

Wstęp wolny, za okazaniem bezpłatnej wejściówki..

 

 

9 lipca 2007

Po raz kolejny Koło Miłośników Teatru „Antrakt” zostało zaproszone do udziału w ciekawym projekcie. Projekt Razem i osobno. Kultura żydowska w działaniu realizowany będzie w dniach 4-19 sierpnia 2007 przez Fundację Miasto w Suwałkach.

Celem projektu jest stworzenie młodym ludziom warunków do rzeczywistego doświadczenia historii i kultury żydowskiej, a tym samym przyczynienie się do przełamywania negatywnych stereotypów w relacjach polsko-żydowskich.

Projekt składa się z warsztatu teatralnego dla młodzieży — poprowadzi go Awiszaj Hadari, współczesny izraelski malarz i scenarzysta, tłumacz literatury hebrajskiej na język polski. Warsztat oparty będzie na tradycyjnym żydowskim dramacie Dybuk Szymona An-skiego.

To, co równie ciekawe dla nas, żądnych wiedzy teatromanów, to część teoretyczna: wykłady otwarte i projekcje filmowe, dotyczące kultury żydowskiej i holocaustu. W zapowiedziach organizatorów są filmy: Jeszcze tylko ten las Jana Łomnickiego, Korczak Andrzeja Wajdy, Portrecista Ireneusza Dobrowolskiego.

Pierwsze spotkanie dla zainteresowanych udziałem w projekcie odbędzie się 4 sierpnia o godz. 10.00 w ROKiS-ie (ul. T. Noniewicza 71). Polecamy nie tylko Antraktowiczom!

Więcej o projekcie na stronie fundacji: www.fundacjamiasto.org

 

 

20 czerwca 2007

Och, było, było się w Krakowie...

Trudno opisać, jak wielką radością była dla nas ta wyprawa. Miała smak zwycięstwa, wielkich odkryć, wolności i... lata.
Kraków 2007 Kraków 2007 Kraków 2007 

Kraków 2007

 

14 czerwca 2007

Tylko żyć!

Z ogromnym, po prostu z ogromnym trudem, ale udało się! Fala papierowej, mailowej i telefonicznej korespondencji przetoczyła się pomiędzy Antraktem, Biblioteką i pracownikami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i już na włosku wisiała nasza teatralna wyprawa do Krakowa… bo przecież skąd wziąć szmalec? jak pisał poeta.

Ale udało się raz jeszcze — dosłownie w ostatnich dniach podpisana została umowa z ministerstwem i oto nasz projekt

.„Chcę poetyczności dla was i chcę ją rozdmuchać…”

jest projektem oficjalnie dofinansowanym przez Program Operacyjny „Wyspiański” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Radość nasza wielką jest. Zawdzięczamy ją w dużej mierze życzliwości i chęci pomocy wielu osób: pracowników ministerstwa, Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej, dyrektorowi II LO, obsłudze teatrów, które cierpliwie „trzymały” rezerwacje biletów, kiedy my czekaliśmy na otrzymanie dotacji… Dziękujemy!

Warto zaglądać na stronę szkoły — będziemy starali się relacjonować pobyt w Krakowie na gorąco. Tymczasem można się zapoznać z planem wyprawy — tutaj.

 

 

kwiecień 2007

Hurra!! Hurra!!

Jak już wiadomo naszym czytelnikom, rok 2007 ogłoszony został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rokiem Wyspiańskiego. W tym roku przypada bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Z okazji obchodów tej szczególnej rocznicy ministerstwo ogłosiło Program Operacyjny „Wyspiański” — konkurs na ciekawe projekty związane z upowszechnianiem wiedzy o twórczości Wyspiańskiego. I wtedy „duzi Antraktowicze” napisali projekt edukacyjnej wyprawy śladami Wyspiańskiego, czyli wycieczki do Krakowa

I oto nasz projekt został dostrzeżony i zakwalifikowany przez ministerstwo do realizacji! Oznacza to po prostu dużą finansową dotację ministerstwa do naszej wyprawy. Jak to zwykle bywa, sukces rodzi następne — Dyrekcja naszej szkoły również obiecała nam wsparcie finansowe. Panie Dyrektorze — najserdeczniej dziękujemy!

Specjalne podziękowania należą się także Dyrekcji Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, która udzieliła nam formalnego wsparcia i dzięki niej w ogóle możliwe stało się złożenie projektu do ministerstwa.

Zobacz więcej o naszym projekcie „Chcę poetyczności dla was i chcę ją rozdmuchać…”

 

luty 2007

Spełnione oczekiwania — „Wasza Ekscelencja” w Teatrze Współczesnym

Przybyliśmy, obejrzeliśmy, oceniliśmy… Spektakl podobał się nam ogromnie. Potrzebowaliśmy dobrych kilku dni na rozmowę o nim, napisanie recenzji i opisów przedstawienia. Zobacz więcej…

Wasza Ekscelencja

Członkowie „Antraktu” przed wejściem …

Wasza Ekscelencja
 

i we foyer teatru

Wasza Ekscelencja

 

Jeszcze przed spektaklem, przy okazji wizyty w Warszawie, udało nam się odwiedzić Muzeum Literatury, gdzie czekał nas prawdziwy raj dla ducha — dwie wyjątkowe wystawy: Portret poetki z Kossakiem w tle (ekspozycja poświęcona Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej) i Jerzy Giedroyc i „Kultura” — wystawa prezentująca Wielkiego Emigranta i ludzi z jego otoczenia.

 

 

28 stycznia 2007

Zimowe warsztaty teatralne

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza zainteresowanych na warsztaty teatralne z Teatrem Nikoli z Krakowa. Warsztaty odbędą się w dniach
 stycznia 2007 w sali granatowej ROKIS przy ul. Noniewicza 71, a prowadzi je reżyser i aktor teatru, Mikołaj Wiepriew . (Zajęcia codziennie od 10.00 do 14.00).

W programie elementy pantomimy, tańca butho, akrobatyki, teatru dell'arte, żonglowania, improwizacji aktora z przedmiotem, plastycznej improwizacji aktora do muzyki współczesnej, jazzowej, klasycznej.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 130 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmuje pani Grażyna Karp z ROKiS, tel. +87 566 42 11.

Zachęcamy do zabawy i przygody, jaką niewątpliwie jest spotkanie z Teatrem Nikoli. Sprawdziliśmy, oglądaliśmy, wzruszyliśmy się i uśmiali do łez. Popatrzcie tylko - zobacz spektakle Maruczella.

 

 

17 stycznia 2007

Wyjeżdżamy na spektakl „Wasza Ekscelencja” wg F.Dostojewskiego

Nareszcie wyjazd! Już 17 stycznia (środa) ruszamy do Teatru Współczesnego w Warszawie na przedstawienie w reżyserii Izabelli Cywińskiej (reżyserki nie tylko teatralnej, ale i filmowej, m.in. Boża podszewka). Oglądać będziemy spektakl na podstawie opowiadania „Wieś Stiepańczykowo i jej mieszkańcy” Fiodora Dostojewskiego.

Wiele sobie obiecujemy po tej inscenizacji, zarówno ze względu na autora tekstu, jak i obsadę — m.in. Wojciech Pszoniak, Danuta Szaflarska, Andrzej Zieliński. Ten ostatni za rolę Fomy otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą męską rolę sezonu teatralnego 2005/2006.

 

 

1 stycznia 2007

 

Wielka radość dla wszystkich teatromanów

— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło

rok 2007 Rokiem Wyspiańskiego

20 grudnia 2006

Wigilia

Tradycyjnie, jak co roku, spotkaliśmy się w Antraktowej „dziupli” na wigilijnej kolacji. I — jak co roku — ciepło było od dobrych myśli i wzajemnych życzeń. Było wspólne kolędowanie (Radku i Piotrze, dziękujemy za gitarowy akompaniament!), zapach choinki, blask świec i wyśmienite wigilijne potrawy. Były wreszcie plany teatralne na Nowy Rok…

Wigilia 2006

Miłości, jak z Romea i Julii,

Niezłomności Antygony,

Baśniowości, jak ze Snu nocy letniej

I… jeszcze więcej dobrych spektakli!

Wigilia 2006

 

9 października 2006

Antraktowicze zostali zaproszeni do udziału w projekcie „Teatr i społeczeństwo”. Projekt realizowany jest przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach.

 Nasze pierwsze spotkanie w wigierskim ośrodku upłynęło pod znakiem Teatru Ósmego Dnia – od czterdziestu dwu lat mówiącego najpełniejszym głosem o sprawach społecznych. Mieliśmy szczęście już dużo wcześniej widzieć na żywo dwa spektakle teatru: „Portiernię” i przedstawienie plenerowe „Arka”. Na spotkaniu w Wigrach obejrzeliśmy natomiast niezwykle cenne dokumenty filmowe: „Arka w Meksyku” (przedstawiający udział Teatru Ósmego Dnia w meksykańskim festiwalu teatralnym) oraz film mówiący o działalności zespołu w latach 1986-1989. Szczególne wrażenie zrobił na nas ten ostatni dokument. Jest on bowiem zapisem najnowszej historii Polski, oglądanej przez pryzmat dziejów jednej trupy teatralnej. Oba filmy zrealizowali sami członkowie „Ósemek”, zapewne dlatego są one tak subiektywne i emocjonalne.

Po projekcji w kawiarni „Pod wieżą” miała miejsce najciekawsza część spotkania – wymiana wrażeń z filmów, dyskusja o miejscu i roli teatru wobec przemian społecznych, politycznych, spotkanie z menedżerem zespołu. Była to dla wszystkich, i tych młodszych, i tych starszych, żywa lekcja historii Polski i teatru. Dopełnienie całości stworzyła iście teatralna sceneria. Z gorącymi głowami wyszliśmy z nastrojowych przyklasztornych wnętrz i ujrzeliśmy… wiszącą nad wigierskim jeziorem kulę księżyca. Tego nie da się zamknąć w słowach.

 

 

październik 2006

Kolejną odsłoną zaczynamy nowy akt

Zaczął się nowy rok szkolny, a z nim nowe spotkania „Antraktu”.

W czerwcu pożegnaliśmy się z trzema Antraktowymi maturzystkami: Olgą, Wiolą i Izą. Dziś dziewczyny są już studentkami; dla Olgi antraktowe doświadczenia być może w przyszłości przerodzą się w pracę zawodową; podjęła ona studia na teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Iza  Olga i Wiola

pa pa

 

Do naszej grupy dołączyły kolejne osoby z klasy I c, w tym także chłopcy! Spotykamy się we czwartki o godz. 15.15 w sali 201. W planach na ten sezon jest m.in. kilkudniowa wyprawa do Krakowa wiosną 2007. Zachęcamy i zapraszamy do nas.

 

 

31—3 czerwca 2006

Jesteśmy wolontariuszami na „Wigraszku”

Już po raz trzeci współuczestniczymy w realizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Jako piloci grup teatralnych przybyłych z Polski i zagranicy, mamy niebywałą przyjemność poznawania ciekawych ludzi, przyglądania się warsztatowi teatralnemu młodych aktorów, uczestniczenia w spektaklach towarzyszących. W tym roku mogliśmy obejrzeć, jako spektakle towarzyszące, przedstawienia profesjonalnych teatrów:

  • Sztuka rodzi się na strychu Grupy Plastycznej Pławna 9 z Lubomierza — jednego z najbardziej znanych w Polsce teatrów plenerowych,

  • Maruczella Teatru Nikoli z Krakowa — spektakl utrzymany w konwencji klaunady, angażujący do udziału w grze również publiczność

Podziwialiśmy również wiele młodzieżowych i dziecięcych amatorskich grup teatralnych. Grand Prix Wigraszka 2006 otrzymał zespół „Wesoła Gromada” z polskiej szkoły w Wilnie za spektakl „Dziewczęta, chłopaki i… parapet”.

Zobacz zdjęcia - Sztuka rodzi się na strychu

 

19–22 marca 2006

Jedziemy na XIV Olsztyńskie Spotkania Teatralne!

Jak co roku, w marcu, ma miejsce w Olsztynie przegląd najciekawszych polskich i zagranicznych przedstawień teatralnych ostatniego sezonu. Do Teatru im. Stefana Jaracza w stolicy Warmii i Mazur zapraszane są najlepsze zespoły teatralne, zarówno te tradycyjne, jak i offowe oraz prezentujące mniej typowe formy teatralne (np. teatr tańca, pantomima).

Po wizycie w Olsztynie w roku ubiegłym wiemy już, że Olsztyńskie Spotkania są zupełnie wyjątkowym wydarzeniem. Podobnie jak przed rokiem, dzięki ogromnemu uporowi w poszukiwaniu pracodawców i darczyńców, Antraktowicze mają nadzieję na przeżycie kolejnej wyjątkowej przygody teatralnej. Wybieramy się na:

  • Fausta Teatru Nowego w Poznaniu, w reż. Janusza Wiśniewskiego — jedno z najgłośniejszych przedstawień sezonu 2004/2005,

  • Słomkowy kapelusz Teatru Powszechnego w Warszawie — nagrodzony Feliksem Warszawskim za reżyserię Piotra Cieplaka

  • Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać offowego teatru KTO z Krakowa

  • Czar zwyczajnych dni — sen świętego w wykonaniu Śląskiego Teatru Tańca.

Festiwal odbył się w dniach 18—26 marca 2006. Więcej o obejrzanych przez nas spektaklach na stronie spektakle.

Antraktowicze raz jeszcze nisko kłaniają się wszystkim sponsorom. Bardzo, bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji naszych marzeń.

 

Olsztyn 2006 Gościnnie otwarta przed nami brama miasta…

Olsztyn 2006 …i podwoje olsztyńskiego teatru

Olsztyn 2006 W dekoracjach do spektaklu „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”


 Olsztyn 2006
Przed spektaklem „Faust” Teatru Nowego z Poznania (fragmenty scenografii).

Olsztyn 2006

A tak było już po spektaklu. Za kulisami Antraktowicze z odtwórcami ról Fausta i Mefista

 

Olsztyn 2006

i zaszczyceni towarzystwem Krystyny Feldman…

 

Olsztyn 2006 Olsztyn 2006

Nieśmiało przyglądamy się garderobie aktorek… hura! Udało się! Wpuszczono nas do środka!

 

Olsztyn 2006 Gasną światła po spektaklu… „Zasypiają” rekwizyty.

 

Olsztyn 2006

A my po spektaklu dopiero się rozkręcamy. W schronisku — dyskusje po kolacji.

 

Olsztyn 2006

Kolejny dzień wita nas słońcem. Wyruszamy na wędrówkę po okolicach Olsztyna (rezerwat Redykajny). Dziewczyny przeszły prawie 20 kilometrów!

 

Olsztyn 2006

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Jeszcze tylko wybieramy wiosenne tulipany…

 

Olsztyn 2006

…i na ręce zaprzyjaźnionej pani Okuszko z Biura Organizacji Widowni życzymy samych udanych przedstawień wszystkim pracownikom teatru. Wszak za tydzień Międzynarodowy Dzień Teatru.

 

 17 lutego 2006

 

O miłości według Maryny Cwietajewej

W ramach spotkań w Salonikach Literackich organizowanych przez suwalski ROKiS obejrzeliśmy monodram Nie pamiętam Ciebie oddzielnie oparty na miłosnej korespondencji Maryny Cwietajewej (rosyjskiej poetki XX wieku) i niemieckiego liryka Reinera Marii Rilkego. Wykonawczynią monodramu jest Weronika Czyżewska, spektakl reżyseruje Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Przedstawienie zdobyło I nagrodę na Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, które odbywały się w Suwałkach w grudniu 2005 r.

Nie pamiętam Ciebie oddzielnie to rzadka okazja obcowania z najpiękniejszymi strofami literatury rosyjskiej XX wieku. Dla tych, którzy kochają po raz pierwszy… i kolejny… to możliwość zatopienia się w aurze niezwykłego uczucia. Smaczku spektaklowi dodaje fakt, że jest pomyślany jako współtworzony przez widownię.

Na marginesie dodajemy, że w pierwszej części Saloników Literackich wystąpił, wykonując utwory poezji śpiewanej, nasz szkolny kolega, Patryk Witkowski z klasy I c2.

 

 5 stycznia 2006

Biesiada u hrabiny Kotłubaj

Irena Jun, znakomita aktorka sceny Teatru Studio, otrzymała nagrodę „Feliksa” za Biesiadę u hrabiny Kotłubaj wg Witolda Gombrowicza. Dumni mogą być Antraktowicze i inni szczęśliwcy, którzy obejrzeli ten spektakl w suwalskim ROKiS-ie w grudniu 2005, podczas IV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem, organizowanych przez ROKiS. Biesiadę… Irena Jun zagrała już 60 razy.

„Feliksy Warszawskie” to najważniejsza stołeczna nagroda teatralna. Celem konkursu jest promowanie najwyższych artystycznych osiągnięć w warszawskim sezonie teatralnym. Zgodnie z intencją fundatora, Feliksa Łaskiego, wyróżnienia winny być odzwierciedleniem uznania warszawskiego środowiska teatralnego.

 

1 stycznia 2006

 

Narodowa Instytucja Kultury w Olsztynie

Zaprzyjaźniony z „Antraktem” Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od nowego roku otrzymał status narodowej instytucji kultury. Olsztyński teatr jest pierwszą jednostką kulturalną w północno-wschodniej Polsce o takiej randze. Gratulujemy!

 

20 grudnia 2005

 

Kobieta z morza” w reżyserii Roberta Wilsona

 

Zdarzył się cud. Kobieta z morza Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym przywraca wiarę w istnienie piękna w sztuce.

(Janusz Majcherek, Newsweek”)

Właśnie na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego wielka legenda światowego teatru, Amerykanin Robert Wilson, wystawia swój pierwszy spektakl przygotowany w Polsce.

Robert Wilson (ur. 1941 w Teksasie) to nie tylko wielkiej miary reżyser teatralny i filmowy. To również rzeźbiarz, malarz i architekt. W latach 60. XX wieku zajmował się terapią ludzi upośledzonych, wykorzystując w swojej pracy metody parateatralne.

W 1968 r. założył wespół z przyjaciółmi dosyć nietypową grupę teatralną, bowiem w swojej pracy odrzucała ona znaczeniowe funkcje słowa, skupiając się na tworzeniu wysublimowanych obrazów, wspieranych li tylko podkładem muzycznym.

Najoryginalniejszym i najbardziej poruszającym przedstawieniem z tego okresu stała się 4-godzinna sztuka Deafman Glance, rozgrywająca się w zupełnej ciszy, inspirowana rysunkami głuchoniemego chłopca. Był to pierwszy spektakl, który przyniósł Wilsonowi międzynarodowy rozgłos. Kolejne kilkanaście przedstawień potwierdziło klasę i wyjątkowość Roberta Wilsona jako artysty teatru.

 

Antraktowicze mają świadomość, że to być może jedyna szansa spotkania z wielką teatralną osobowością. Postanowili zatem zrobić sobie przedświąteczny prezent i 20 grudnia wybierają się do Warszawy na przedstawienie Kobieta z morza wg Henryka Ibsena z bardzo obiecująca obsadą (m.in. Danuta Stenka, Dominika Ostałowska, Władysław Kowalski). Wrażeniami podzielimy się z Wami po powrocie…

 

Wilson 2005

Wilson 2005

Łowcy autografów w akcji. Z Danutą Stenką (odtwórczynią roli tytułowej) i Dominiką Ostałowską po spektaklu Kobieta z morza  w mistrzowskiej reżyserii Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

 

16 grudnia 2005

Rozkosze Fausta

to jedna z pierniczkowych pokus, które już po raz trzeci przygotowuje antraktowa manufaktura. Corocznie przed Wigilią sprzedajemy niepowtarzalne, własnoręcznie pieczone i pięknie pakowane Pierniczki Teatralne. To znakomity pomysł na gwiazdowy prezent.

Pierniczki nabyć można w suwalskim ROKiS-ie w czasie trwania Spotkań z Monodramem. W szkole odwiedzimy z pierniczkami wszystkie klasy około 16 grudnia.

 

 8–10 grudnia 2005

 

IV Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”

Od czwartku do soboty w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki gościć będą wykonawcy monodramów z całej Polski (Tomaszów Maz., Toruń, Gorzów Wlkpl., Radom i in.). Gościem specjalnym Spotkań będzie Irena Jun - aktorka i reżyser, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, niezrównana interpretatorka monodramów. Antrakt jak zawsze — wciela się w postacie z teatralnych marzeń.

 

 

19 grudnia 2004

 

Antraktowa Wigilia

Wigilia 2004

 

Siądźmy wszyscy razem do stołu,

Połamiemy się świętym opłatkiem

W kolędowej chwili tak rzadkiej,

Kiedy Bóg mieszka z nami pospołu…

 

 

 6 listopada 2004

 

Pro-scenium

Proskenion to część starogreckiego amfiteatru. To miejsce, w którym występowali aktorzy. Pierwotnie słowo to oznaczało „przedsionek”. Pracując w Kole Miłośników Teatru „Antrakt” znajdujemy się niejako w przedsionku teatru; także dosłownie właśnie tam, w przedsionku teatralnego budynku, dzielimy się z sobą na świeżo wrażeniami po obejrzeniu spektaklu.

W szkolnej gazecie „Drugi Rulez!” wydawanej przez zespół zapaleńców z II LO zagościła na stałe rubryka, rzec można, trybuna, teatromanów. To stałe miejsce na nasze opinie. Dodać trzeba, że słowo „pro” oznacza także „w obronie”. Piszemy o tym, co dzieje się w teatrze i wokół teatru, broniąc ważnego miejsca tej niepopularnej dziś sztuki w życiu każdego z nas.

 

12–18 września 2004

 

Wyprawa teatralna do Krakowa

U stóp Heleny Modrzejewskiej – w Teatrze Starym w Krakowie

Krakow-2004
 

 

Za kulisami...  Antraktowiczki z Anną Radwan, Janem Fryczem i Jerzym Trelą — po spektakluWyzwolenie wg St. Wyspiańskiego, w reż. Mikołaja Grabowskiego w Starym Teatrze.

Krakow-2004 Krakow-2004

 

Krakow-2004

Wysokie nogi w wysokie progi…  podbój Teatru Słowackiego zaczynamy sztuką Mieszczanin szlachcicem Moliera.

 

Krakowskie reminiscencje — prezentacja multimedialna w sali 201 pod hasłem „Śliczny mały kawałeczek Bożego świata”.

Krakow-2004 Krakow-2004

 

 

17–20 czerwca 2004

 

V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek 2005

Wigraszek 2004

Antraktowa pilotka Kinga (zwana Kinią) ze swymi podopiecznymi z zespołu Mały Teatr ze Zduńskiej Woli, w czasie Nocy Świętojańskiej nad Wigrami.

 

27 marca 2004

 

Międzynarodowy Dzień Teatru w II LO

Wystawa zorganizowana przez „Antrakt” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Z lewej kącik romantyczny; zdjęcie z prawej to fragment ekspozycji pt. „Szekspir – znawca ludzkiej duszy”.

Organizację wystawy wsparła Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Galeria Plakatu przy ul. Stolarskiej w Krakowie.

Dzień Teatru 2004  Dzień Teatru 2004

Dla niezorientowanych — tak właśnie wygląda Antraktowa „dziupla”, czyli sala nr 201 w II LO, na zaadaptowanym poddaszu zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 36.

 

 

grudzień 2003

II Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”

Monodram 2003

Arlekin i Kolombina (Iza i Zuzia) po raz pierwszy sprzedają pierniczki teatralne.

 

kontakt z redakcją oraz budowniczym strony: antrakt@op.pl

© Antrakt 2005 - 2011